הפרעת קשב – התמודדות נכונה

איך לעזור לילדים עם ADHD ?

ליצור סביבה מובנית שתעזור עם קשיי התארגנות. מה היא סביבה מובנית? מבחינת ציר הזמן – סדר יום, וכן מבחינת המרחב – מקום קבוע לדברים שהילדים צרכים אותם. ילדים עם ADHD מצליחים יותר בסדר מובנה, ה"מוכר" הוא הידיד שלהם. לכן כדאי ליצור לוח זמנים יום – יומי ולהיצמד אליו. זה יעזור לילדכם לדעת מה דבר הבא בתור שהם צרכים לעשות וזה עוזר להם להתמיד בשגרת היום. וכן לשמור על מקום קבוע ונגיש לדברים שהם צריכים. בבוקר בשעת ההתארגנות יש לכך משמעות רבה, זה מונע תסכול מילדי הקשב, ומאפשר להם בקלות להתארגן ללימודים, ולכם זה יחסוך זמן מבוזבז ואת המאמצים שלכם לעזור לילד להתארגן.


לחלק את המשימות לשלבים קטנים יותר. ילדים עם ADHD יכולים לעתים קרובות להרגיש מוצפים במשימות גדולות. וזה אומר שלחלק את המשימות לקטנות יותר, עם יותר שלבים, עוזר להם להתנהל נכון. בנוסף, זה יגרום למשימה להיראות פחות מרתיעה ויעזור לילד להישאר ממוקד.


לספק הפסקות תכופות. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז צריכים להסתובב, הם מרגישים צורך לשרוף אֵנֶרְגִיָה. כדאי מאוד לתת להם הפסקות תכופות במהלך היום, כדי לקום ולנוע. זה יעזור להם להישאר ממוקדים ולהימנע מחוסר שקט


לפני שמבקשים מהילדים חשוב לעודד להעצים ולתת אימון. ילדים עם ADHD מגיבים היטב, לעידוד, כאשר נותנים להם הרגשה חיובית עם מה שהם עושים, הם משתדלים יותר. לכן שהילד עושה מעשים או פעולות שאתה מרוצה מהם, שבחו אותו ותנו לו להרגיש טוב עם זה. זה יעזור לילד לשמור על מוטיבציה חיובית.


שימו לב למה שקורה בתחום הלימודי. כדאי לדבר עם המורה של ילדך על התקדמות של הילד, וכיצד ניתן לעזור לו בתוך המסגרת, בבית, או ע"י אנשי מקצוע וטיפול. שיעורי בית שניתנים לילד, הם לעיתים משימה קשה, שיש צורך שתעזור לו בחלקה.
אם צריך כדאי לספק עזרה נוספת, כדוגמת מורה פרטית.


לחפש עזרה מקצועית. אם ילדכם מתקשה להתנהל ביום – יום בגלל הפרעת קשב וריכוז שלו, צריך לפנות לעזרה מקצועית. יש מגוון של תחומים שיכולים לעזור לילד לבנות את היכולות שלו יותר טוב ולהתקדם, למשל ספורט טיפולי, טיפול של מרפאה בעיסוק ממוקד קשב כגון קוג – פאן, טיפול של עיצוב התנהגות, טיפול הורות – להורים שרוצים להעמיק את היכולת שלהם לעזור לילד מתוך תפקיד ההורה.


חשוב לזכור שכל ילד עם ADHD הוא שונה. מה שעובד אצל ילד אחד ,לא בטוח יעבוד עבור אחר.

לפני שאתם יוצאים כדי גם לבדוק:

מה הוא ADHD – הפרעת קשב וריכוז?

Scroll to Top