שיטות טיפול בקשיי ADHD


שיטות לטיפול ועזרה לילדי ADHD

קשיים בתפקודים ניהוליים – טיפול ע"י מרפאה בעיסוק

מהו קושי בתפקוד ניהולי? תפקוד ניהולי הוא כל מה שקשור להתנהלות הילד במטלות המלוות את סדר יומו בבית ובמסגרת הלימוד. כל משימה דורשת את היכולת לנהל אותה, להבין את המשימה, לחלק אותה לשלבים שפועלים על-פיהם , ולוודא שהדברים נעשו בצורה מלאה ונכונה. לילדי ADHD היכולות הזאת אינה מפותחת דיו. אפשר לעזור לילדים אלו ע"י עזרה של מרפאה בעיסוק, ויש גם שיטות עבודה מיוחדות שעוזרת גם להורים להיות חלק מתהליך של רכישת בתפקודים הניהוליים כמו שיטת POET ושיטת COG-FUN. 

קשיים בוויסות חושי – טיפול ע"י מרפאה בעיסוק

ויסוות חושי הוא תגובת יתר או תת-תגובה למצבים של מגע של אנשים או של חפצים עם הגוף, וכן לגירויים כגון אור או קול. ילד יכול לשבת בכיתה והקול של הכיתה עצמה מפריע לו. למשל אם הילדים עוסקים בדפי עבודה ומדברים בניהם מידי פעם, לילד רגיל גירוי כזה לא יפריע אבל אם יש לו בעיה בוויסות חושי הוא לא יכול להתרכז במשימה שלו. עוד דוגמא, הילד יוצא לשמש, אור השמש מסנוור אותו ברמה שהוא מתקשה ללכת ברחוב. שתי הדוגמאות היו של תגובת יתר. 

קשיי שינה

כיוון שלילדי ADHD , שהם היפר-אקטיביים, יש מרץ רב. יש תנועתיות רבה שממריצה את הגוף, ויש הרבה חוסר מנוחה אצלם. כתוצאה מכך, השלב של הרגיעה שמאפשר כניסה לשינה, אינו קיים כ"כ אצלם. לכן כדאי להחשיך מוקדם כ"כ הניתן את הבית, להפעיל מוזיקה מרגיעה ברקע [מוזיקה שיש בה גלי דלתא, אלפא או אלמנטים מרגעים כמו צליל מים או ים], כדאי לשעות לילדים מסאז' אם הם אוהבים. יש גם אפשרות להשתמש במבער שמזלפים עליו טיפות ומפיץ ריחות נעימים ומרגעים,  לדוגמא אפשר לשים תמצית מליסה במבער, ריח המליסה עוזר להרגעה של הגוף.

Scroll to Top